Used 2015 Winnebago Industries Towables ONE 30RE Travel Trailer
This rear entertainment ONE travel trailer 30RE by Winnebago Industries Towables will make camping at all of your favorite destinations enjoyable.
As you enter you will see a pantry and refrigerator straight ahead. To the left of the entrance there is a three burner range, microwave oven, counter area, and double kitchen sink. You won't have any trouble cooking light meals and snacks while you are on the go. There is plenty of storage space also.
Across from the kitchen is a booth dinette and sofa with overhead storage. You can also choose an optional free standing dinette and L-shaped sofa instead if you like.
The rear wall features a full wall entertainment center with TV cabinet and optional flip-up table. A swivel rocker adds another seat and a great place to relax and watch TV.
Head back through to the front side aisle bath and master bedroom. The bath features an angled shower, toilet, sink with medicine cabinet, and linen cabinet too.
The front master bedroom provides a quiet place to relax and rest up for another day of adventure. There is a queen island bed, double nightstands and shirt wardrobes, plus an optional wardrobe slide on the side for more storage space, and so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# CR2402
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9790 lbs |
| Dry Weight | 6820 lbs |
| Cargo Capacity | 2470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R/15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 54CA11Z25F1G10137 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


