Used 2015 Winnebago Industries Towables Voyage 29FWRSS Fifth Wheel
Enter this Voyage fifth wheel model 29FWRSS by Winnebago Industries Towables. Once inside you will notice how spacious it is with dual opposing slides in the main living and kitchen area combined. There is also a third slide option that can be added in the front bedroom if you choose.
To the left of the front entrance there is a slide out featuring a corner entertainment center, and dining table with two chairs. Along the rear wall find a tri-fold sofa with overhead storage cabinets. Opposite the door side is a second large slide featuring two lounge chairs with storage above, and kitchen appliances which includes; a refrigerator, three burner range, and storage. Along the interior wall straight ahead from the entry door there is buffet hutch with storage both above and below for your things. The convenient kitchen island also offers added counter space and a double kitchen sink for cleanup.
Head up the steps to a front bedroom and side aisle bath. The bath is just to the left at the top of the step up. There is a residential size tub/shower, a toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
The private front bedroom offers a relaxing retreat where you will find a queen island bed for sleeping, dual bedside wardrobes, and an overhead cabinet too. You can choose a different bedroom layout by adding an optional slide along the road side that the queen bed will fit into. This will allow for more space to move around in the bedroom, plus it adds additional storage with a dresser opposite, and a full front wardrobe/linen cabinet, plus so much more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 8ST496A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| GVWR | 11500 lbs |
| Dry Weight | 8816 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 54CB12Y25F1V12198 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


