Used 2016 Airstream Classic 30RB Travel Trailer
As you enter the travel trailer, along the front wall of the trailer there is a sofa with power recliners.
The galley has a double kitchen sink, three burner range. On the opposite side of the trailer you will find a dinette, LED TV above the dinette, refrigerator and slide out pantry.
The bathroom has a private toilet area and sink on one side of the trailer. Across from the toilet area there is a shower and large wardrobe.
In the rear bedroom you will find a queen bed with nightstands. There is even a LED TV along the wall in the bedroom, and more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# U200
| Sleeps | 5 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 773 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 7365 lbs |
| Cargo Capacity | 2635 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 1STJBYP26GJ534646 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


