Used 2016 Airstream International Serenity 23FB Travel Trailer
The Airstream International Serenity, 23FB travel trailer offers a rear bath and a front bedroom.
As you enter the travel trailer, the bathroom is in the rear. You will find a shower, sink, and toilet.
The galley offers a pantry, sink, three burner range, LED TV, and refrigerator on one side of the travel trailer. The opposite side has a u-dinette which converts into a 39" x 78" bed.
The front bedroom has a bed, wardrobe with drawers, and a nightstand. There is an additional wardrobe next to the refrigerator which provides extra storage, and much more.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UT360372
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 467 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4806 lbs |
| Cargo Capacity | 1194 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1STKFAG28GJ535412 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


