Used 2016 Airstream International Serenity 28 Travel Trailer
Hot Summer Deals Hear at Bayer RV Dublin TX!!!
The International Serenity 28 travel trailer by Airstream features a rear bedroom, and plenty of room throughout the trailer to entertain a few guests.
To the right of the entrance you will find a comfortable L-lounge/bed.
The galley has a sink, three burner range, and refrigerator. Across the hall there is a dinette with a LED TV above the dinette.
The bathroom has a private toilet area with a sink on one side of the trailer and a shower on the opposite side.
In the rear, you will find the bedroom. There is a queen bed with closets and nightstands on either side of the bed. One wall even has a optional LED TV, plus more.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $31,671
Sale Price: $60,999
Stock# R1565
Exterior Color: Silver
Interior Color: Oyster, Espresso, Salsa
| Sleeps | 5 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Oyster, Espresso, Salsa |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5923 lbs |
| Cargo Capacity | 1687 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 536073 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


