Used 2016 Airstream International Signature 27FB Travel Trailer
Front Bedroom! Incredible Airstream. Timeless Design
The International Signature 27FB travel trailer by Airstream offers a front bedroom with a 60" x 75" bed and nightstands on either side, and an optional LED TV along the wall.
Upon entering the travel trailer, you will notice along the rear wall that there is a dinette. Next to the dinette there is a lounge which converts into additional sleeping space at night. On the wall near the lounge you will find a LED TV above the lounge.
The galley has a sink, three burner range, and pantry on one side of the travel trailer and a refrigerator on the opposite side.
The bathroom area offers a private toilet area with a sink and across the hallway there is a shower. Next to the shower you will find a large wardrobe which provides additional storage space, plus much more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# SC4083
Exterior Color: SILVER
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5824 lbs |
| Cargo Capacity | 1776 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 1STTFYL26GJ534083 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


