Used 2016 American Coach American Eagle 45A Motor Home Class A - Diesel
"Find Your Away Visit Us Today"
If you are looking for a motor home with a bath and a half, and lots of space, then you have found it in the American Eagle 45T by American Coach.
Stepping inside, you will find a slide with an ultra leather sofa, a dining table & chairs, and a 48" LED TV.
The opposite side has a generous slide out with another ultra leather sofa with air mattress, a double kitchen sink, range, a residential refrigerator with ice maker, and a pantry.
Continuing into the bedroom, the slide out offers two wardrobes, a 32" LED TV, and a dresser. The opposite wall of the bedroom includes a king size bed with nightstands and overhead cabinets within a slide.
The bed slide out extends into the bathroom offering his and her sinks in the vanity and an overhead medicine cabinet. The bathroom also provides a shower with a bench seat, and a private area with a toilet, a full wall wardrobe and a stackable washer/dryer.
Just outside the bedroom, along the curb side, you will find a half bath with a toilet, a vanity sink and a medicine cabinet.
In the front of the motor home, there is a 40" LED TV for your enjoyment, and more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $22,540
Sale Price: $269,960
Stock# 104788A
Chassis: Frieghtliner SLM
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISX15 600 Hp |
| Chassis | Frieghtliner SLM |
| VIN | 4UZFCGBG0GCHG4034 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


