Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 231 RBDS Travel Trailer
SALE PENDING!Step inside model 231RBDS and notice an entertainment center straight ahead with sliding doors on either side. Beyond there is a comfortable queen size bed with wardrobes, and an overhead cabinet for your things.
To the left of the entry door find a kitchen area with all the necessary equipment to easily create meals and snacks for your family. There is a double sink for cleaning up, a three burner range and overhead microwave for cooking, and a refrigerator for all of your perishables.
Opposite the door side enjoy dining at the u-shaped dinette slide out that also provides a bit more floor space when fully extended. A storage pantry is just off the slide for dry and canned goods.
The rear full bath offers a tub/shower, toilet, vanity with sink, and linen cabinet.
On the outside of this unit you will find a pass-through storage compartment for all of your outdoor camping gear, and a camp kitchen along the curb side in the back which makes cooking and dining much easier, plus so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# A020213
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5074 lbs |
| Cargo Capacity | 2426 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 5ZT2FEMB1GA020213 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


