Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 246RKS Travel Trailer
Rear Kitchen, Queen Bed, Aluma Frame Super Structure, Fiberglass Exterior, 1/2 Ton Towable
You will enjoy traveling in this 246RKS Freedom Express ultra lite travel trailer by Coachmen RV. The focus of this unit is the rear kitchen and large slide out. As you step inside you are greeted with a complete kitchen set-up including a refrigerator, three burner range and microwave oven, plus a double sink and overhead storage cabinets.
The large slide opens up the living space and features a comfortable sofa with two end tables and also a wardrobe with bench seat. Opposite the slide is a booth dinette that also has overhead storage cabinets above. You can choose to add an optional TV.
The convenient full bath is located just off the center and features an angled shower, toilet, and a sink with overhead cabinet.
In the front you will see a 60" x 80" queen bed with wardrobes, plus it also features a full overhead storage cabinet too. There is also a pass-thru storage up front that can be accessed by two exterior large doors.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 6151U
Interior Color: Sandstone, Chestnut, Cashmere
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | Sandstone, Chestnut, Cashmere |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4700 lbs |
| Cargo Capacity | 2300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 5ZT2FEPB5GA019609 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


