Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 257BHS Travel Trailer
Enjoy all of your adventures in this Coachmen Freedom Express bunkhouse travel trailer 257BHS. Inside you will enjoy added foot traffic space because of the single slide out, a set of double bed bunks so you can easily take along a few extra guests, and all the amenities needed to spend time out on the road.
Before you step inside notice the outdoor camp kitchen below the bottom bunks in back that slide out. You will find that cooking and dining are convenient and easy with a refrigerator, sink, and stove top outdoors. There is also a front pass-through compartment for all of your camping gear too.
When you step inside you will find ample space to relax and enjoy with a front bedroom to your right including a queen size bed, dual beside wardrobes, plus overhead cabinets for added storage. There are dual sliding doors on either side of the entertainment center that can be closed off for more privacy. The entertainment center features a swivel option for multiple viewing locations. You can watch TV in the main living space during the day, and when you turn in for the night you can catch a little TV before you close your eyes in bed.
In the main living area enjoy the added walking space created from the slide out 88" u-shaped dinette which easily seats four or more for meals, or just hanging out. You even have more storage under each of the dinette seats.
The kitchen is located to the left of the slide out and features an angled counter with double sink, a three burner range with microwave overhead, a refrigerator, and pantry opposite just off the dinette slide. There is also a wardrobe storage closet for hanging clothes just outside of the rear corner bathroom.
There is plenty of sleeping space in this Coachmen Freedom Express with the double bed bunks on the left at the very back of the unit and each include their own window to view out. Plus a convenient bathroom next to the bunks features a tub/shower, toilet, sink with medicine cabinet, and so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $1,000
Sale Price: $12,998
Stock# 59122
Exterior Color: TAN
Interior Color: CASHMERE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | CASHMERE |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 667 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5263 lbs |
| Cargo Capacity | 2237 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 5ZT2FERB0GA023094 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


