Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 281RLDS Travel Trailer
You will find plenty of space in this 281RLDS Freedom Express deep slide travel trailer by Coachmen RV. It features a rear living area and kitchen with a large deep single slide out to add more interior room.
As you enter notice two lounge chairs with end tables along the rear wall including overhead storage. Straight ahead find a sofa and u-shaped dinette slide, plus an entertainment center nearby for your enjoyment.
The kitchen comes with a refrigerator, three burner range, overhead microwave, and pantry for all your canned goods. There is a double kitchen sink making cleaning up easy, and plenty of overhead storage space throughout the unit.
Head up front to the private bedroom just beyond the walk-through bath which includes an angled shower, sink, linen cabinet/wardrobe combo, and toilet area too. A sliding door separates the two spaces.
The private front bedroom features a comfortable queen bed with wardrobes on both sides of the bed. There is also a second entry to the unit that leads directly into the bedroom.
Find plenty of storage with all the overhead cabinets throughout the model plus a large pass-thru storage compartment up front, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# A023203
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5640 lbs |
| Cargo Capacity | 1960 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


