Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 301BLDS Toy Hauler Travel Trailer
Check out this 301BLDS Freedom Express toy hauler travel trailer by Coachmen RV. It has a rear ramp door for easy loading into a 10' garage space. Inside the cargo area you will find plenty of overhead cabinetry for storage plus a TV overhead cabinet as well. There are two fold down sofas with a removable table between, plus an optional electric lift queen bed above. There is also a convenient cargo side entry door.
Step inside the main living area which features a large u-shaped dinette slide. Directly across the room is the complete kitchen featuring a refrigerator, three burner range with microwave, and double kitchen sink. There is also an entertainment center that can be viewed easily from the dinette.
Up front there is a comfortable queen bed with overhead storage cabinet and side wardrobe. The bath is nearby with a private toilet and tub/shower area with a separate sink just outside the bath door.
You will find plenty of storage throughout the interior with a pantry, and several convenient overhead storage cabinets. For all of your outdoor gear there is a front pass-thru storage compartment, and so much more!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $3,100
Sale Price: $17,895
Stock# 59003
Exterior Color: BK/TN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Exterior Color | BK/TN |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 10901 lbs |
| Dry Weight | 6779 lbs |
| Cargo Capacity | 4122 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 5ZT2FEVB7GA020098 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


