Used 2016 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite ST250RB Travel Trailer
The Sunset Trail Super Lite ST250RB travel trailer by CrossRoads RV has a rear bath and a single slide.
As you enter the travel trailer, to the right is a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The main living area has a nice size entertainment center. There is a slide with a dinette and sofa. The opposite side has a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and wardrobe/pantry.
The rear bath offers a shower, linen cabinet, sink, and toilet.
The outside kitchen is an added bonus. There is a refrigerator which is great for keeping drinks cold, as well as washing up at the sink.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# K3620A
Interior Color: Brugatti, Enzo, Maybach
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Brugatti, Enzo, Maybach |
| Hitch Weight | 764 lbs |
| GVWR | 7764 lbs |
| Dry Weight | 5479 lbs |
| Cargo Capacity | 2285 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4V0TC252XGE016705 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


