Used 2016 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite ST250RB Travel Trailer
! ! ! AWESOME COUPLES UNIT ! ! !
The Sunset Trail Super Lite ST250RB travel trailer by CrossRoads RV has a rear bath and a single slide.
As you enter the travel trailer, to the right is a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The main living area has a nice size entertainment center. There is a slide with a dinette and sofa. The opposite side has a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and wardrobe/pantry.
The rear bath offers a shower, linen cabinet, sink, and toilet.
The outside kitchen is an added bonus. There is a refrigerator which is great for keeping drinks cold, as well as washing up at the sink.
Call 1-902-639-1509 for your best-case scenarios and our multiple payment solutions.
Did you know that most of our inventory has individual YouTube Videos on our website? Shop on-line with our up-to-date website www.PineAcresRV.com
To book an appointment to view in person, please call or e-mail us at [email protected]
At Pine Acres RV in Stewiacke, we know that service is important to you.
Comprehensive inspections included, Extended Warranty is available, connect with us via e-mail or a phone call. Service is the key to our success. Please call-in advance to speak with a Salesperson to book an appointment to view. Like and Subscribe to our YouTube channel today…. if you press on the notification bell you will be notified of all our latest / daily updated videos.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $3,000
Sale Price: $26,900
Stock# i3557a
Interior Color: Brugatti, Enzo, Maybach
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Brugatti, Enzo, Maybach |
| Hitch Weight | 764 lbs |
| GVWR | 7764 lbs |
| Dry Weight | 5479 lbs |
| Cargo Capacity | 2285 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4V0TC2529GE018347 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


