Used 2016 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite ST270BH Travel Trailer
The Sunset Trail Super Lite ST270BH travel trailer by CrossRoads RV offers a single slide and a rear set of bunks.
As you enter the travel trailer, to the right is a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The main living area has an entertainment center. One side of the travel trailer has a slide with a dinette and sofa. The other side has a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, wardrobe and pantry.
The rear bathroom offers a sink, handy medicine cabinet, toilet, shower, and private entrance outside.
The bunks offer additional sleeping space since they are double bed bunks.
Outside you can even choose an optional kitchen with a two burner range, sink, refrigerator.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 6FZ687A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 614 lbs |
| GVWR | 7776 lbs |
| Dry Weight | 5703 lbs |
| Cargo Capacity | 2073 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4V0TC2722GE017215 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


