Used 2016 Dutchmen RV Aerolite 213RBSL Travel Trailer
The Dutchmen Aerolite 213RBSL travel trailer features a single slide for extra living space and an outdoor kitchen, plus more!
As you step inside to the right is a front king size bed that features a wardrobe and nightstand on both sides as well as overhead cabinets for extra storage.
The 44" x 74" u-shaped dinette with overhead storage is housed in the trailer's slide out with a large refrigerator beside it. On the opposite wall, you will find the kitchen area that features an angled double sink, a three burner range with overhead microwave and cabinets. A corner pantry area with a TV mount above allows plenty of space for dry goods and inside time with the optional TV.
A rear bathroom highlights a large 27" x 54" shower, a corner toilet, a vanity sink with medicine cabinet above, and an overhead linen storage.
The outside kitchen features a two burner range, a 3 cubic foot refrigerator, lots of counter top space, and a TV mount. You will also find plenty of outside storage at the front of the expandable.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $1,005
Sale Price: $13,995
Stock# 14086
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 547 lbs |
| Dry Weight | 4973 lbs |
| Cargo Capacity | 1627 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4YDT21327GP910088 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


