Used 2016 Dutchmen RV Aerolite 319BHSS Travel Trailer
The dual entry Dutchmen Aerolite 319BHSS travel trailer features a rear bunkhouse including a sofa slide out with a bunk above. The private bunkhouse also features a 40" x 74" bunk and ladder with linen storage, a wardrobe, and a TV mount below. A half bath with a toilet, a vanity sink and medicine cabinet is part of the private bunkhouse area, and also features an outside entrance/exit door.
The main living/kitchen area features a large slide out which includes a standard sofa and a 40" x 74" dinette with overhead cabinets the full length of the slide.
The opposite wall has a kitchen slide out with a refrigerator, pantry, and a three burner range with overhead cabinets. A galley kitchen features lots of counter space, double kitchen sink, and a microwave below. There is also an angled wall that has a TV mount and radio.
As you enter the main entry to the right is a walk-through bath with a linen and wardrobe closet above the toilet. On the opposite side is a vanity sink with medicine cabinet, a closet, and a 34" angled shower.
The front master bedroom features a king size bed, wardrobes and nightstands on both sides, and overhead cabinet storage. A TV mount is located in the corner.
The Aerolite 319BHSS also offers an outside kitchen with countertop, a double burner range, a 3 cubic foot refrigerator, and a TV mount. The front of the travel trailer features pass through storage.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# P910250
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 1168 lbs |
| Dry Weight | 8339 lbs |
| Cargo Capacity | 1341 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 56 gals |
| VIN | 4YDT31926GP910250 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


