Used 2016 Dutchmen RV Aspen Trail 2720RKS Travel Trailer
CALL NOW FOR A GREAT PRICE ON THIS NICE USED TRAVEL TRAILER !2016 Dutchmen Rv Aspen Trail 2720RKS Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
This Aspen Trail 2720RKS travel trailer offers plenty of space and amenities for you to enjoy while camping.
Step inside and see just how comfortable you will be with a rear kitchen layout including a refrigerator, three burner range plus microwave oven overhead, and counter space. There is also a double sink and pantry along the rear wall with an overhead cabinet in the corner for dishes and things.
To the left of the entry door find two lounge chairs with storage above both. Opposite enjoy the space created by a large slide out 68" sofa, and booth dinette. Both can be used for seating and added sleeping space if needed at night. There is also an entertainment center nearby for your enjoyment.
A walk-through bath to your right as you head up front features a corner 32" radius shower and sink on the right and toilet with linen storage above on the left.
A sliding door opens up into the front bedroom where you will enjoy a restful nights sleep on the queen size bed provided. There are shirt closets on both sides, along with an overhead shelf for your things, and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $5,509
Sale Price: $16,486
Stock# 101830
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| Dry Weight | 6380 lbs |
| Cargo Capacity | 3300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| VIN | 4YDT27228GY920921 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


