Used 2016 Dutchmen RV Aspen Trail 2730RBS Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
This Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV has just what you need to make camping convenient and enjoyable. Featuring dual slides for added interior space, a kitchen island, and an outdoor kitchen too!
Check out the outside kitchen on this 2730RBS model and see how easy it will be to dine outdoors if you like. The compartment door lifts up and the sink and stove top pulls out. There is a refrigerator on the right, a little storage above the sink and stove, and two burners to get things cooking on, not to mention the side sink for making cleanup a snap.
Now, step inside and see how spacious this Aspen Trail model is with the dual slides fully opened up. There is a front bedroom to your right through the entry door which features a queen size bed, overhead storage, and shirt closets on both sides, plus more.
The combined living area and kitchen provides a slide out 73" booth dinette and sofa with overhead cabinet. Both can be used for extra sleeping space if needed at night.
On the opposite side you will find the inside kitchen amenities. There is a refrigerator, three burner range with microwave oven, and counter space, plus overhead cabinets for storage. There is also a bit more counter space with the island just off center, and a double kitchen sink for easy cleanup. You can also find a pantry for dry good storage off to the side of the slide out.
The rear bath features a large wardrobe, toilet, sink, and 28" x 54" shower, plus so much more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# UT21818
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 807 lbs |
| Dry Weight | 6876 lbs |
| Cargo Capacity | 2856 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| VIN | 4YDT27521GH921050 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


