Used 2016 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 16FB Travel Trailer
This Coleman Lantern LT Series 16FB by Dutchmen is nice size travel trailer. This travel trailer can easily accommodate a family of two or three people.
In the front you will find a comfy queen bed with shirt closets on both sides of the bed, and an overhead storage cabinet also.
There is a dinette/gaucho with overhead cabinets across from the kitchen area which provides a pantry for dry goods, a two burner cook-top, kitchen sink, microwave oven, and more overhead cabinets plus lower storage too.
The rear corner features a bath with shower and toilet.
A convenient entry closet can be found to the left of the entry door along with TV hookup, and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# P933156
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Hitch Weight | 339 lbs |
| Dry Weight | 3088 lbs |
| Cargo Capacity | 712 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 4YDT16F17GH933156 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


