Used 2016 Dutchmen RV Denali Lite 2901RL Fifth Wheel
Awesome unit only used 3 times in excellent shape
The Denali Lite 2901RL fifth wheel by Dutchmen features triple slides for extra interior space, a private front bedroom, and a rear living area for relaxing or entertaining, plus much much more!
Step inside to see how spacious the living and kitchen area can be with dual slides fully extended. To the left you will find a slide out booth dinette, and entertainment center with overhead storage. Along the rear wall is a 82" sofa with end tables on both sides allowing more seating area during the day or sleeping space at night.
On the road side wall, the second slide includes a 62" sofa, refrigerator, pantry, three burner range, and a microwave . To complete the kitchen space there is a countertop with an angled double sink and overhead cabinets on the interior wall next to the range. There is plenty of walking around room in the kitchen and living area as well as storage cabinets for your dishes and things.
Take the steps up to the side aisle bath that features a corner shower, toilet, sink, shelves, linen cabinet slide out, and a second door into the bedroom.
In the front of the fifth wheel you will find a private bedroom with a cozy queen size bed, a wardrobe closet on one side, a shirt closet and nightstand on the other side, plus overhead cabinets. Another wardrobe included in a slide allows more floor space as well as storage for clothing. This is also the linen cabinet slide that is accessible from the bedroom or bath. There is so much to enjoy in this Denali Lite!
Blue Fox Rv
435-890-4602
390 W 2500 N North Logan
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 131313
Interior Color: Timberland, Sienna Ridge, Grey
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Interior Color | Timberland, Sienna Ridge, Grey |
| Hitch Weight | 1773 lbs |
| Dry Weight | 8340 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 48 gals |
| Black Water Capacity | 48 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


