Used 2016 Dutchmen RV Kodiak Ultimate 252RLSL Travel Trailer
SEE PAUL HARRIS FOR SALES AND FINANCE QUESTIONSThe Kodiak Ultimate 252RLSL travel trailer by Dutchmen features a single slide in the living/kitchen area, a front bedroom, dual entry bath, plus more!
As you enter the trailer, to your right you will find a door which leads into the front bedroom. There is a bed with wardrobes on either side, and overhead storage cabinet.
From the bedroom you can enter into the bathroom from the private entrance door. Inside the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, toilet, and angle shower. The bathroom also has another entrance/exit door which takes you into the main living area of the trailer.
Along one side of the trailer you will find the kitchen area with a corner pantry, refrigerator, three burner range, overhead microwave, double kitchen sink, extra counter space, and an overhead cabinet.
On the opposite side of the trailer there is a slide with a booth dinette. Next to the slide you will find an entertainment center, and along the rear wall there are two swivel rockers making this a great space to relax and watch TV.
Outside there is a pass through storage plus area under the front bedroom, and much more inside and out!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $1,300
Sale Price: $12,900
Stock# 71249
Interior Color: Medallion, Platinum, Celebrati
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | Medallion, Platinum, Celebrati |
| Hitch Weight | 534 lbs |
| Dry Weight | 5232 lbs |
| Cargo Capacity | 1368 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Tire Size | 14" |
| VIN | 4ydt25228gj971249 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


