Used 2016 EverGreen RV Amped 32GS Toy Hauler Travel Trailer
The single slide 32GS Amped toy hauler travel trailer offers a u-dinette slide and plenty of room for friends and family.
The rear ramp offers plenty of room for easy loading and unloading of your off-road toys. In the rear you will also find a sleeper sofa with a queen bed above. In the corner there is a comfortable lounge chair.
The bathroom has a toilet, sink, and corner shower.
In the kitchen you will find a pantry, refrigerator, three burner range, large sink, and a u-shaped dinette slide. Along one wall you can enjoy the entertainment center.
There are steps on either side of the entertainment center that will lead you into the bedroom. After a full day of playing outside you can relax on the comfortable queen bed. There are also two wardrobes, one on either side of the bed, and much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $6,197
Sale Price: $36,995
Stock# 98008
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1183 lbs |
| GVWR | 14900 lbs |
| Dry Weight | 9940 lbs |
| Cargo Capacity | 4123 lbs |
| Fresh Water Capacity | 174 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| VIN | 5ZWTMUE22F1009192 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


