Used 2016 EverGreen RV i-Go G235RB Travel Trailer
The i-Go G235RB travel trailer by EverGreen features a u-dinette and a rear bath.
As you enter into the travel trailer, to your left there is a large pantry. To the right of the entrance you will find a microwave, three burner range, pullout drawer, large kitchen sink, and overhead entertainment center. On the opposite side of the trailer there is a slide with a 90" lounge with table. Next to the slide you will find a refrigerator.
The bathroom is located in the rear of the trailer. Inside the bathroom there is a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet.
In the front of the trailer you will find the front bedroom which has a queen bed with storage below the bed and wardrobes on either side of the bed.
Outside there is an outside shower to quickly clean off any dirt or mud before entering into the trailer. You will have plenty of storage with the large pass thru storage area which is located under the bedroom of the trailer.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 05374
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 495 lbs |
| GVWR | 6495 lbs |
| Dry Weight | 4481 lbs |
| Cargo Capacity | 1715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-C |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


