Used 2016 EverGreen RV Reactor 25FS Toy Hauler Travel Trailer
The 25FS Reactor is similar to the 27FS. If you are looking for a toy hauler travel trailer with plenty of cargo space for your off road toys, then check out the Reactor 25FS by EverGreen RV.
In the cargo area there are two 54" sleeper sofas with a 54" x 80" queen bed above the sofas.
In the living area you will find two 72" sleeper sofas and table. There are overhead cabinets above the sofas. You can even choose to add optional chairs in place of one of the sofas.
The galley has a three burner range, large sink, overhead TV, and on the opposite side of the trailer there is a refrigerator and pantry.
The side aisle bath has a linen cabinet, corner shower, and toilet. Across from the bathroom, next to the pantry is a sink.
In the front bedroom you will find a queen bed with wardrobes on either side of the bed and much more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $7,809
Sale Price: $31,977
Stock# C09657
Interior Color: Carbon, Graphite, Moroccan Sla
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Interior Color | Carbon, Graphite, Moroccan Sla |
| Hitch Weight | 1149 lbs |
| GVWR | 10900 lbs |
| Dry Weight | 6633 lbs |
| Cargo Capacity | 3435 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Generator | Onan |
| Fuel Capacity | 18 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | G1009657 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


