Used 2016 Forest River RV Apex Ultra-Lite 279RLSS Travel Trailer
Rear Living! Super Slide!
This Coachmen Apex Ultra Lite travel trailer 279RLSS features a rear living layout, dual entry doors, and a large slide in the main living area.
Step inside the rear most entrance and see two lounge chairs along the back wall with end tables on either side. Straight in from the door there is a slide which features a sofa with overhead cabinets, and a u-shaped dinette. Both provide ample seating and you can easily view the entertainment center across the room from most of the seating within the room.
The kitchen provides you with everything you need for meal prep and cooking. There is a pantry for storing your dry goods, a refrigerator, three burner range with microwave oven, and double sink for easy cleanup. The overhead cabinets and lower cabinets and drawers are perfect for pots and pans, dishes, and silverware.
There is a complete bath to the right side just before the front bedroom. The bath features and angled shower, toilet and sink. There is a handy linen cabinet across the way along the opposite wall.
The front bedroom features a queen size bed, wardrobes on either side of the bed, and an overhead cabinet for more storage. There is also a convenient private entry.
You will also love the front pass-through storage compartment for all of your exterior camping gear, and so much more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# P008561
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5490 lbs |
| Cargo Capacity | 2110 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| VIN | 5ZT2CXTB0GA008561 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


