Used 2016 Forest River RV Berkshire XL 40RB Motor Home Class A - Diesel
Enter in front of the reclining co-pilot seat and find a spacious living area. Dual opposing slides provide ample space to move about. Behind the co-pilot seat, enjoy an expandable L-shaped sofa, or choose an optional hide-a-bed sofa with storage above and a hide-a-leaf free-standing dinette with two chairs. You can enjoy the 42" LED TV and fireplace in the corner behind the driver's seat from either seating area. Plenty of storage is available in overhead cabinets throughout the coach.
The kitchen slide-out provides a stainless-steel residential refrigerator, a three-burner range with an overhead convection microwave, and a double sink for cleanup. You can easily prepare all your favorite meals!
Continuing toward the rear of this coach, you will find a half bath featuring a toilet, a large vanity with a sink, and overhead storage. Opposite the half bath is a shirt wardrobe with drawers.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 2CR082
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 6.7L Cummins ISB-XT |
| Chassis | Freightliner XCR |
| VIN | 4UZAB2CY8FCHD2082 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


