Used 2016 Forest River RV Cherokee 274DBH Travel Trailer
Find yourself enjoying camping in the Cherokee 274DBH travel trailer. This model features a single slide with a u-dinette, a rear set of double bunk beds, and a front bedroom.
As you enter the front entrance, to the right you will find a queen bed, and wardrobes.
The main living area has a slide with a sofa and a dinette. Both the sofa and dinette allow for additional sleeping space at night. There is an optional skylight above the dinette. On the opposite side of the trailer there is a large kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. Along the front of the living are you will also find a LCD TV mount.
The bathroom offers a sink, toilet, and tub. You will also notice a private entrance outside from the bathroom.
In the rear there are also a set of double bunk beds which provide additional sleeping space for your kids or friends that you may want to bring along.
Outside find exterior storage and a large pass thru storage area for all of your extra camping gear, and more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $14,330
Sale Price: $12,478
Stock# GX122392
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 732 lbs |
| GVWR | 7732 lbs |
| Dry Weight | 6243 lbs |
| Cargo Capacity | 1489 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TCKC23GX122392 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


