Used 2016 Forest River RV EVO ATS 200RD Travel Trailer
NICE USED COUPLES TRAILER
Step inside and notice the bedroom area in front. Here you will find a queen size bed with bedside wardrobes and a shelf. There is also another shelf above the head of the bed for your things.
To the left of the entry door you will find a double kitchen sink with overhead cabinets, a three burner range with microwave, and pantry for dry and canned goods. There is also a space above the pantry that has been prepped for a TV if you choose to add it. The refrigerator is along the road side just beyond the bathroom along with a second pantry.
A complete bath offers the conveniences of home with a glass door shower, a vanity with sink, linen storage, and a toilet.
All the way to the rear of this EVO ATS you will find a u-shaped dinette with overhead cabinets along the road side including a shelf with hidden storage, plus more!
On the outside enjoy plenty of space for your outdoor gear with a front pass-through compartment, and rear additional storage as well.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 92965
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 505 lbs |
| GVWR | 7505 lbs |
| Dry Weight | 4549 lbs |
| Cargo Capacity | 2956 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| VIN | 4X4TSJV27GE070030 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


