Used 2016 Forest River RV Flagstaff V-Lite 30WRLIKS Travel Trailer
The Flagstaff V-Lite 30WRLIKS v-nose travel trailer by Forest River offers triple slides and a rear living area.
As you enter the travel trailer, to the left you will find a slide with a corner entertainment center with optional fireplace, and a free-standing dinette. Along the rear wall there are two chairs and two end tables. You can choose two recliners in place of the chairs. The road side slide has a hide-a-bed sofa with overhead cabinets, a refrigerator, and a pantry. Along the front side of the kitchen area there is a three burner range and microwave. The l-shaped counter provides extra counter space as well as the large sink.
The side aisle bath includes a sink, handy medicine cabinet, radius front shower, linen cabinet, and a toilet.
In the front bedroom you will find a queen bed slide with nightstands on either side, a large front wardrobe in the v-nose, and a vanity with overhead cabinets and optional TV above.
There are plenty of overhead cabinets throughout the trailer as well as exterior storage. Outside there are two awnings, a fireplace, and a rear ladder, plus you can choose an optional gas grill, and more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $4,695
Sale Price: $13,990
Stock# CNL5142A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 934 lbs |
| Dry Weight | 7751 lbs |
| Cargo Capacity | 500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number of Awnings | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4X4TFLF24G1870984 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


