Used 2016 Forest River RV Forester 2251SL Motor Home Class C
Call for details!
2016 Forest River RV Forester LE 2251SLE Chevy Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Forester LE 2251SLE Chevy motor home by Forest River features a single slide.
As you enter the motor home, to the left there is a flip-up counter, sink, three burner range, microwave and refrigerator. The opposite side of the motor home has a dinette, pantry, and wardrobe. In place of the dinette you can choose an optional sofa with table.
In the bedroom you will find a queen bed slide, nightstand, and overhead cabinet. Across from the bed there is an optional TV along the wall.
Also located in the rear of the motor home is the bathroom. Inside find a shower and toilet. Just outside of the bathroom area there is a sink and medicine cabinet.
Above the cab you will find a 60" x 80" bunk, or you can choose optional cabinets with 42" TV or 32" TV with twin beds, and more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 92691
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 9640 lbs |
| Cargo Capacity | 4560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 32276 |
| VIN | 1GB6G5CG6F1123398 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


