Used 2016 Forest River RV Forester MBS 2401R Motor Home Class C - Diesel
The Forester MBS 2401R motor home by Forest River features double slides and a rear bedroom.
As you enter the motor home, above the cab you will see a 54" x 80" bunk or you can choose an optional entertainment center. In the corner of the cab there is a LED TV.
One side of the motor home has a flip counter top, single sink, three burner range, and refrigerator. The opposite side features a dinette slide, optional recliners with cup holders, or an optional sofa with table.
The bathroom has a toilet medicine cabinet, and shower inside the bathroom area and a sink, just outside of the bathroom area.
After a fun filled day of adventure you can relax on the queen bed slide. Next to the slide you will find a wardrobe and in the corner of the room there is an optional TV. Just outside the bedroom area you will find a large wardrobe, which provides much storage, and much more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $37,982
Sale Price: $64,987
Stock# CBR9328
Chassis: Mercedes Benz
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9852 lbs |
| Cargo Capacity | 1178 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Chassis | Mercedes Benz |
| VIN | WDAPF4CC7G9649328 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


