Used 2016 Forest River RV Georgetown 270S Motor Home Class A
The Georgetown 270S motor home by Forest River offers a single slide which helps to open up the floor space on this model.
Stepping inside the motor home, to the left there is a three burner range, microwave, and double kitchen sink. The slide is on the opposite side of the motor home. On the slide you will find a u-dinette, refrigerator, pantry, and wardrobe. You can choose an optional hide-a-bed sofa in place of the dinette.
In the bathroom there is a sink, toilet, and corner shower.
The rear bedroom offers a king bed with shirt closets on either side of the bed. In the corner of the room you will find a TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home, so storage is not a problem, as well, you can choose to have an optional TV in the cab and more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# A04732
Exterior Color: Blackberry, Firemist, Gun Meta
Interior Color: Cinnamon, Moonlight, Pebble, S
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Cinnamon, Moonlight, Pebble, S |
| Exterior Color | Blackberry, Firemist, Gun Meta |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 33000 |
| VIN | 1F65F5DY8F0A04732 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


