Used 2016 Forest River RV Georgetown XL 360DS Motor Home Class A
This Georgetown XL 360DS motor home by Forest River features a full size rear master bath as well as a half bath. In the rear of the motor home you will find a toilet, two sinks, corner shower, and closet. One side of the rear has a king size bed slide, and overhead cabinet to keep your things neat and tidy. Across from the bed there is a TV and a wardrobe.
As you leave the bedroom, find a half bath to your right.
Entering into the kitchen and living area you will find a TV, optional washer/dryer, three burner range, double kitchen sink, and chair. The opposite side of the motor home has a sofa, dinette, residential refrigerator, and pantry slide. In place of the dinette you can choose to add an optional free-standing table and chairs.
Above the cab there is an optional overhead bunk or an optional TV.
Find plenty of overhead cabinets throughout the motor home, and so much more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $1
Sale Price: $64,999
Stock# 96832
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 84 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 16526 |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY4G0A08251 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


