Used 2016 Forest River RV Georgetown XL 377TS Motor Home Class A
SPEAK TO ONE OF OUR PURCHASING EXPERTS IN LA FERIA AT 956-215-8805
SPEAK TO ONE OF OUR PURCHASING EXPERTS IN LA FERIA AT 956-215-8805
When you step inside the Georgetown XL 377TS motor home by Forest River you will immediately notice the openness of this floor plan. As you enter on the left, there is a three burner range, double kitchen sink, and l-sofa slide. Adjacent to the sofa there is a TV and fireplace. The opposite side of the motor home has a dinette, refrigerator, lounge chair slide. You can choose an optional free-standing table and chairs in place of the dinette.
Above the cab there is an optional overhead bunk or optional TV.
As you proceed down the hallway you come to the bathroom on your left. Inside the bathroom you will find a sink, corner shower, toilet, and linen cabinet to keep your items neat and tidy.
The bedroom offers a queen size bed slide. Across from the bed there is a large wardrobe and TV. You can even have an optional washer and dryer in the corner of the room.
There are plenty of overhead cabinets throughout this model, and much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 5AR736
Chassis: Ford F-53
Interior Color: 3
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | 3 |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 255/80R22.5 |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 23256 |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY4F0A05736 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


