Used 2016 Forest River RV R Pod RP-183G Travel Trailer
The R-Pod RP-183G travel trailer by Forest River features a U-shaped dinette and a single slide.
To the right of the entrance you will find a front U-shaped dinette. On the road side, the slide has a refrigerator, two burner range, and a sink.
To the left of the entrance you will find an entertainment center and a pantry.
In the rear of the trailer is a full bath including a corner shower, sink, toilet, and a closet.
The outside rear garage is sure to make outdoor cooking lots of fun, plus many more amenities!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# B1763A
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| Dry Weight | 2765 lbs |
| Cargo Capacity | 1035 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRPT10GL013463 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


