Used 2016 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2502KS Travel Trailer
The Rockwood Mini Lite 2502KS travel trailer by Forest River offers a rear bath area and a single slide.
As you enter the travel trailer, to the left is the bathroom. Inside you will find a tub, sink, medicine cabinet, toilet, and wardrobe.
One side of the trailer has a slide with a three burner range, double kitchen sink, and sofa. Adjacent to the range you will find a pantry for your canned goods. Across from the sofa there is a refrigerator, 44" dinette, and entertainment center.
In the front, you will find a queen bed with flip-up storage under the bed. Wardrobes, nightstands, and an overhead cabinet can also be found in the bedroom area.
There is plenty of overhead storage throughout the travel trailer, as well as exterior storage.
You can even choose an optional gas grill, and much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $2,400
Sale Price: $11,395
Stock# ZTT05067
Interior Color: Aspen, Biltmore, Sydney
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Aspen, Biltmore, Sydney |
| Hitch Weight | 527 lbs |
| Dry Weight | 4400 lbs |
| Cargo Capacity | 1327 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


