Used 2016 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8299BS Fifth Wheel
Enter and find yourself in a wide open combined kitchen and living area thanks to dual opposing slides. There is a slide out corner entertainment center and free standing dinette to your immediate left. You can choose to add an optional fireplace beneath the entertainment center if you like.
Along the rear wall enjoy two lounge chairs with end tables and overhead storage the entire width of the unit. Optional recliners can be chosen in place of the standard chairs.
Opposite the door side is a second larger slide out featuring a 67" hide-a-bed sofa, refrigerator, and three burner range with overhead microwave oven. This makes it easy to prepare and cook food for your family. The island counter features two bar stools, plus a large single bowl sink. There is additional storage and counter space along the interior wall with overhead cabinets, and lower cupboards for your dishes and things.
Head up the steps to the right of the entry door and find a radius front shower, sink, linen cabinet, plus toilet. There is also a sliding second door that leads into the front bedroom for added convenience.
The master bedroom is accessible from the hallway, as well as from the complete bath. Enjoy a spacious retreat along with plenty of foot traffic space due to the third slide out. This slide features a queen size Serta bed with nightstands on either side. There is a dresser opposite the bed along with a TV overhead. The front wall offers much storage with a full wardrobe and storage shelves.
There is also plenty of storage for your outdoor gear with the exterior pass-thru compartment, plus front and entertainment slide out storage areas outside as well. You also have the option of adding an RVQue gas grill, plus so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 6CG679A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1662 lbs |
| Dry Weight | 9598 lbs |
| Cargo Capacity | 1464 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4FRLE21G1870740 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


