Used 2016 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS Travel Trailer
Triple slides, a rear bunk house, an outdoor kitchen are just a few of the features that you will love about the Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS travel trailer by Forest River.
As you enter the travel trailer, on the left there a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the travel trailer has a hide-a-bed sofa and dinette slide. Next to the slide, but before you enter into the bunk house be sure to notice the wardrobe.
The rear bunk house offers a slide with a hide-a-bed sofa. On the opposite side there is a set of bunks. Along the rear wall you will find an entertainment center and table.
The bathroom has a toilet, sink, radius shower, and a private entrance outside.
In the front, the bedroom greets you with a queen bed with nightstands on either side of the bed. Above one of the nightstands there is a shirt closet. Across from the bed, along the wall there is a TV for your enjoyment. The slide has a wardrobe with shelves for added storage.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which offers a two-burner range, sink, and refrigerator.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer as well as a large exterior pass thru storage. Outside also enjoy the shade provided by two awnings! You can even choose an optional gas grill, and more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $26,097
Sale Price: $13,996
Stock# G1869416
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 915 lbs |
| Dry Weight | 7672 lbs |
| Cargo Capacity | 1443 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLG29G1869416 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


