Used 2016 Forest River RV Rockwood Wind Jammer 3025W Travel Trailer
JUST ARRIVED! RARE FIND!
The Rockwood Wind Jammer 3025W v-nose travel trailer by Forest River offers triple slides, dual entry, kitchen island, and a rear living area, plus much much more!
As you enter the travel trailer, to your left is a hide-a-bed sofa and end tables along the rear of the trailer. One slide offers two chairs, or optional theater seating or optional recliners, and a booth dinette. Next to the dinette you will find a wardrobe. The opposite slide out has an entertainment center with an optional fireplace below, TV, overhead cabinets, a refrigerator, three burner range, and countertop space. Next to the slide on the interior wall there is a microwave and large pantry. The kitchen island offers extra counter space as well as a sink.
The bedroom features a queen bed slide with nightstands on either side of the bed and overhead storage. There is also a wardrobe, TV, and a private entrance/exit outside from the bedroom.
In the very front of the trailer is the bathroom. You will find a toilet, TWO sinks with linen storage between, and a radius front shower.
Outside you can even enjoy the optional gas grill, two awnings, exterior storage, and a rear ladder.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 26U116P
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 980 lbs |
| Dry Weight | 7997 lbs |
| Cargo Capacity | 1483 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLF27G1867908 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


