Used 2016 Forest River RV Salem 30KQBSS Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
The Salem 30KQBSS travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear bunk house.
To the right of the entrance you will find the front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed.
The main living and kitchen areas have a slide with a sofa and u-dinette. Next to the dinette is a pantry. On the opposite side of the travel trailer there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. In the front of the living/kitchen area is a nice size swivel box which you are sure to enjoy watching TV on.
The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and tub.
In the rear you will find the bunk house with a dinette and a hinged bunk above the dinette. On the opposite side of the trailer there is an upper bunk. The room also has two wardrobes for extra storage.
Outside you can enjoy the exterior kitchen. It is easy to store you exterior camping gear inside the pass-thru storage area, and more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# UT240995
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 899 lbs |
| Dry Weight | 6943 lbs |
| Cargo Capacity | 2756 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMF22GA316442 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


