Used 2016 Forest River RV Salem 31QBTS Travel Trailer
This model, the Salem 31QBTS travel trailer by Forest River is similar to the 31KQBTS, except the 31KQBTS has an outdoor kitchen while this travel trailer does not. This travel trailer features triple slides and a rear bunk house.
To the left of the entrance, you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the travel trailer offers a slide with a sofa and a u-dinette slide. Next to the dinette there is a nice size pantry. Along the front of the living area you will find a swivel box to view TV on.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
As you proceed toward the rear, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and a tub.
The rear bunk house is very spacious. There are two bunk bed slides and along the rear wall you will find an entertainment center with wardrobes on either side. Your kids will really enjoy all of the space this bunk house has to offer, and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $14,989
Sale Price: $13,984
Stock# 0CR754
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 885 lbs |
| Dry Weight | 8199 lbs |
| Cargo Capacity | 2846 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMG23G8060754 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


