Used 2016 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 300BH Travel Trailer
The Salem Hemisphere Lite 300BH travel trailer by Forest River offers triple slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left is a slide with a refrigerator, extra counter space, a three burner range, and a microwave. Next to the slide you will find a large pantry. The opposite side of the trailer has a slide with a dinette and tri-fold sofa. In the middle of the kitchen you will find a kitchen island with a double kitchen sink. To the right of the entrance there is a nice size closet and an entertainment center.
As you proceed toward the front of the trailer you will find the bathroom with a toilet, radius shower, sink, and medicine cabinet. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The front bedroom greets you with a queen bed and a nightstand on one side of the bed and a wardrobe on the other side.
The rear bunk house has a slide with a set of bunks. Along the rear wall there is a large closet. You will also find a TV hook-up and a bunk above the TV hookup.
Outside you can enjoy an optional kitchen which has a sink, and refrigerator. There is also an optional gas grill, plus more.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $24,034
Sale Price: $17,493
Stock# GU079310
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 8439 lbs |
| Cargo Capacity | 2291 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBF20GU079310 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


