Used 2016 Forest River RV Salem Villa Series 39FDEN Classic Destination Trailer
Handy Person Special!
The Salem Villa Classic 39FDEN destination trailer by Forest River features double slides, dual entry, a queen bed, and a front living area.
As you enter the destination trailer, to the right there is an entertainment center. Along the front of the trailer there is a sofa with end tables on either side. The slide has a lounge chair, sofa, and a dinette. Across from the slide there is a double kitchen sink, L-shaped counter with extra counter space, three burner range, residential refrigerator, and a pantry for your non-perishables.
Proceeding down the hall you will come to a side aisle bath. Inside the bathroom you will find a toilet, linen cabinet, shower, and a sink with medicine cabinet above.
In the rear of the trailer, in the bedroom there is a queen bed slide with nightstands on either side of the bed. Across from the bed there is a dresser. You will also find two wardrobes. One of the wardrobes can even have an optional washer and dryer. The bedroom also offers a private entrance door from the outside.
Outdoors you can enjoy a 21' awning, plus much more inside and out!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# C32719
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1362 lbs |
| Dry Weight | 9784 lbs |
| Cargo Capacity | 1738 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TSMR21HM024504 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


