Used 2016 Forest River RV Shockwave T25FQMX Toy Hauler Travel Trailer
2016 Forest River Shockwave T25FQMX Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Forest River Shockwave toy hauler travel trailer T25FQMX from the MX Series includes a walk-thru bath, front bedroom, sleeping for seven, and over fourteen feet of cargo space.
As you enter via the rear easy lift sport ramp, there is an electric bed and a sofa at the rear of this toy hauler. Continuing forward, there is a fold down sofa, a pedestal table, and overhead cabinets along each side wall. You may choose the option of two swivel chairs with a center table along the curb side in place of the sofa and table.
The kitchen includes a three burner range, an overhead microwave, and a double sink, along with corner counters, and corner overhead cabinets. The pantry and refrigerator are on the opposite wall on either side of the entry door. Immediately to the right of the entry door is an angled cabinet next to the refrigerator with space for an optional TV above it.
The walk-thru bath includes a private area with a toilet and a shower with an optional glass door along one side, and a vanity sink with medicine cabinet on the other side.
The front private bedroom includes a walk around queen bed with a wardrobe on each side, and overhead cabinets.
Outside you will find an awning, front pass thru storage, and a 40 gallon fuel station at the rear of the road side, plus more inside and out!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 101672
| Sleeps | 7 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 987 lbs |
| GVWR | 9980 lbs |
| Dry Weight | 6671 lbs |
| Cargo Capacity | 3309 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TSHA20GC002842 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


