Used 2016 Forest River RV Sunseeker 2650S Ford Motor Home Class C
Forest River offers the Sunseeker 2650S Class C motorhome on a Ford Chassis with a single slide out and a rear bedroom.
The full width rear bedroom features a queen size bed with wardrobes and shelves on both sides as well as overhead storage. The side aisle bathroom includes a shower, toilet, medicine cabinet, and a sink with a large vanity top.
The kitchen includes a refrigerator, three burner range, overhead microwave and cabinets, double kitchen sink, and a flip down counter.
As you come in the entry door, you will find a lounge chair and overhead cabinets to you right. Across the front of the cab is a large 60" x 80" bunk, or you can choose optional cabinets with 42" TV or optional 32" TV with twin beds. Continuing around the Sunseeker 2650S you will find a single slide with a dinette with overhead cabinets or you can choose an optional sofa with table, and more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# UM52760
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11100 lbs |
| Cargo Capacity | 3400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 1 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FSXGDC19417 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


