Used 2016 Forest River RV Vibe 308BHS Travel Trailer
Double slides, a rear bunk house, and two entry doors are just a few of the features that you will love on the Vibe 308BHS travel trailer by Forest River.
Stepping inside the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the kitchen you will find a slide with a sofa and a u-dinette. Next to the slide there is a large wardrobe.
Toward the front of the trailer, just before you enter into the bedroom you will find an entertainment center. Inside the front bedroom there is a queen bed, wardrobes, and a shelf.
The bathroom is located toward the rear of the travel trailer. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and tub. There is also a private entrance from the bathroom leading outside.
In the rear bunk house there is a slide with a set of bunks. Across from the slide there is a wardrobe below and a bunk above the wardrobe.
Outside you can enjoy an optional kitchen with a refrigerator, and sink. There is also an optional gas grill that you can choose, and more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 106785A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 786 lbs |
| Dry Weight | 7334 lbs |
| Cargo Capacity | 1867 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


