Used 2016 Forest River RV Wildcat Maxx 28RKX Travel Trailer
4 SEASON REAR KITCHEN W/FIREPLACEThe Forest River Wildcat Maxx 28RKX travel trailer offers double slides and a rear kitchen.
Stepping inside the travel trailer, to the left there are two lounge chairs. On the opposite side you will find a u-dinette or optional free-standing dinette, and a sofa slide. Next to the slide there is an entertainment center.
In the kitchen the l-shaped counter offers a bit more counter space for food prep. You will also find a three burner range, microwave, double kitchen sink, refrigerator, and large pantry.
The side aisle bath has a sink, toilet, corner shower. For your convenience there is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The front bedroom has a queen bed with wardrobes on either side of the bed as well as a linen/wardrobe slide which provides additional storage.
Throughout the interior there are overhead cabinets, and outside there is a pass thru storage area under the front bedroom. You can also take advantage of the outside shower where you can quickly clean up dirt or mud before entering inside the trailer, and more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $4,995
Sale Price: $17,995
Stock# P1300
Interior Color: Marble, Weathered Slate, Ebony
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Marble, Weathered Slate, Ebony |
| Hitch Weight | 935 lbs |
| GVWR | 11095 lbs |
| Dry Weight | 7412 lbs |
| Cargo Capacity | 3683 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TWCD26GT014951 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


