Used 2016 Forest River RV Wildwood 27BHSS Travel Trailer
"Embark on Your Dream Trip: Receive 1 Year RV Complete and Free Camping Today!"
The Forest River Wildwood 27BHSS travel trailer offers a single slide and a rear set of stacked bunk beds. This model is very similar to the 26TBUD by Wildwood.
As you enter the travel trailer, to the left there is a l-shaped counter with a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and wardrobe. The opposite side of the trailer has a slide with a u-dinette and a sofa. Along the front of the living area there is an entertainment center.
The front bedroom has a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
In the rear of the trailer you will find a set of double bunks. Which provide additional sleeping space for friends or family, and more.
The bathroom has a shower/tub and a toilet. Just outside of the bathroom there is a sink.
You will find overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage and rear storage, and more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# UT13459
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 785 lbs |
| Dry Weight | 6098 lbs |
| Cargo Capacity | 3450 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TWBC26GU010887 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


