Used 2016 Forest River RV Wildwood 31BKIS Travel Trailer
The Wildwood 31BKIS travel trailer by Forest River offers triple slides, a rear bunk house, and a kitchen island.
As you enter the travel trailer, to the left there is a slide with a three burner range, microwave, and refrigerator. To the right of the entrance you will find a nice size pantry. Just around the corner from the pantry there is an entertainment center. On the opposite side you will find a slide with a dinette and a sofa. The kitchen island offers extra counter space and a double kitchen sink as well as twin lazy Susan's which provide great storage.
The rear bunk house has a slide with a set of bunk beds. Along the rear wall you will find a swing arm for a TV. There is an upper bunk on the opposite side of the trailer.
In the front bedroom you will find a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
Outside you can even enjoy the exterior kitchen, plus so much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $2,018
Sale Price: $12,981
Stock# 91133C
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| Dry Weight | 8350 lbs |
| Cargo Capacity | 2742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TWDG25G8800955 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


